• 1
  • Nonprofit holisztikus indiai utak

    Nonprofit holisztikus indiai utak

    Túravezetők 12-25 éves indiai tapasztalattal

    Útjaink
  • Holisztikus India élmény

    Holisztikus India élmény

    Jóga, ajurvéda, kultúra, művészetek és indiai élet

    Bővebben Rólunk
  • Spirituális India

    Spirituális India

    India lelki értékei

    Írások
  • Kalandok India rejtett vidékein

    Kalandok India rejtett vidékein

    Önköltséges utak India rejtett kincseihez

    Útiélmények
  • Képzések és előadások

    Képzések és előadások

    Életvezetési tanácsadás india ősi tanításai alapján

    Részletek
  • Ájurvéda

    Ájurvéda

    Ájurvédikus gyógyutazás Kerala egzotikus tengerpartjaira

    Az Ajurvédáról
  • India csodái

    India csodái

    Útiélmények és ingyen könyv

    Letöltehető innen
  • Jóga élménytábor

    Jóga élménytábor

    Rishikesben, Keralában, Balin és Magyarországon

    Részeletek
  • Egyesületi tagság

    Egyesületi tagság

    Szolgáltatásaink csak tagok számára elérhetőek

    Hogyan lehetek tag?

Az Ájurvédáról általában

 

Az Ájurvédáról általában

Az ájurvéda (szanszkrit: आयुर्वेद; jelentése: „az élet tudománya” vagy „a hosszú élet gyakorlata”; átírásváltozata: Ayurveda) India több mint ötezer éves hagyományos, természetes orvostudományi rendszere, amelyet látnokok és szent emberek (ríszik) hoztak létre és természettudósokkal együtt megfigyelésekkel, kísérletekkel és meditációval fejlesztették évezredeken keresztül. Egyfajta alternatív gyógyászatnak tekinthető.

A részletesen kidolgozott eljárásokat az i.e 5. századtól kezdve jegyezték le szanszkrit nyelven. Eredményeit a mai napig széles körben felhasználják Indiában és Délkelet-Ázsiában.

Az egyik legkorábbi védikus szöveg, az Atharvavéda[1] Világvallások lexikona 121. o., amelyek (~ i. e. 1500) már tartalmaz orvoslással kapcsolatos fejezeteket, amelyre az ájurvédikus orvosi gyakorlat is alapul. Ájurvédikus kézikönyveket írt CsarakaSzusruta, és Vagbhata (Kr. u. 1–4. század) amelyekben részletesen leírják a korabeli orvosi gyakorlatokat. Csaraka felsorolt mintegy 500 orvosi szert, Szusruta több mint 700 gyógynövénytismertetett (Csaraka-szamhita, Szusruta-szamhita).

Az ájurvéda elsősorban a betegségmegelőzést hangsúlyozza, a szervezetet fiatalító eljárásokat illetve a test élettartamának meghosszabbítását. Művelői úgy tartják, hogy a napi rendszerességgel végzett ájurvéda-gyakorlatok nemcsak a betegségek megelőzését szolgálják, hanem segítenek megérteni önmagunkat, a körülöttünk levő világot, gyakorlása harmóniát és egyensúlyt alakít ki környezetünkkel.

Az ájurvéda egyfajta integrált megközelítését nyújtja a megbetegedések megelőzésének és kezelésének az életmód megváltoztatásával és természetes gyógymódok kialakításával. Filozófiája azon alapul, hogy az elme (vagy tudat) és a test (vagy fizikai tömeg) nemcsak befolyásolják egymást, hanem megbonthatatlan egységet alkotnak. Az egyetemes tudat egy intelligens energia-óceán, amely lehetőséget ad arra, hogy a fizikai világot az öt érzéken keresztül észleljük. Az ájurvéda az öt alapvető elem (Dévanágari írással: [महा] पञ्चभूत ) metafizikájára alapozzák, amelyek emberi testet beleértve a világegyetemet alkotják. Ezek: Prithvi – föld Áp – víz, Tedzs– tűz, Váju – levegő és Akas – éter.

vissza

Kapcsolat

India Spirit Egyesület

Nonprofit Egyesület

Székhelye: 3300 Eger, Iskola u. 1-­3. 6. ép. C. lh. fsz. 6.

Telefon: +36-30/630-2583

E-mail: info@indiaspirit.hu

Nyilvántartási száma 10­-02-­0002667

Adószám: 18730599-1-10